SKF Omega Rzepin

Co słychać w naszym projekcie?

W czerwcu zakończyliśmy jeden z etapów naszego projektu p.t. ”Dzieciństwo wczoraj i dziś” nagrodzonego grantem w konkursie Działaj lokalnie V. W okresie maj – czerwiec br. odbył się cykl warsztatów redaktorsko-fotograficznych oraz „Spotkania z bajką i legendą” , w których udział brały dzieci z grupy wiekowej 9-12 lat oraz nasi partnerzy ze Stowarzyszenia Seniorów Rzepińskich.
Chętnych do udziału w warsztatach naprawdę nie brakowało! Powodem jest fakt, iż odbywały się one pod niezwykle oryginalnym i tajemniczo brzmiącym hasłem:

” Świat ma wiele kolorów bez względu na to, czy masz 10 czy 60 lat.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnych warsztatach tak, aby poczuć smak przeszłości i teraźniejszości, aby zatrzeć to, co nas dzieli, a znaleźć to, co nas łączy”.

Wielki powrót do przeszłości – wędrówka niczym w wehikule czasu – to właśnie wyzwalało ogromną dawkę emocji zarówno dla naszych dzieciaczków, które wczuwały się w niesamowitą atmosferę dawnych lat, jak również dla Seniorów, którzy ze łzami wzruszenia w oczach opowiadali o swoim dzieciństwie i młodości, o zabawach i sposobach na życie sprzed ponad pół wieku.
Dzieci poznały również historię naszego miasta, usłyszały nigdy nie spisane bajki i legendy, tworzyły opisy i zdjęcia ze spotkań na potrzeby gazetki szkolnej „Czytadełko”, wraz z seniorami poznały podstawowe zasady fotografiki. Rewelacją okazało się wywoływanie zdjęć w ciemni – to dziś rzadko spotykana umiejętność, niewiele osób to potrafi, a właśnie nasze dzieci mogą się pochwalić samodzielnym wywoływaniem zdjęć!
Wszystkich fascynował zbiór starych przedmiotów, których zastosowania lub obsługi prawie nikt już dziś nie pamięta. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy stare maszyny do szycia, aparaty fotograficzne, tarki do prania, radia lampowe, gramofony, lampy naftowe, żelazka z duszą i wiele, wiele innych.
Od teorii do praktyki przeszliśmy również w kwestii dziecięcych zabaw z dawnych lat – podczas festynu z okazji Dnia Dziecka dużą część naszego programu stanowiły elementy realizowanego projektu – konkurencje z dawnych lat: wyścigi kapsli, toczenie koła rowerowego, gra w drewniane kręgle itp. Rewelacją okazał się pokaz modnych fryzur z dawnych lat – dziewczyny na wybiegu zamieniły się w profesjonalne modelki z lat pięćdziesiątych!
Niegasnącym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska Seniorów, na których prezentowali oni swoje unikalne już dziś umiejętności – tworzenie lalek szmacianek, szydełkowanie, hafty, itp.

A już dziś zapraszamy Was na wystawą fotograficzną pt: „Rzepin wczoraj i dziś”, na którą materiały przygotowywane były podczas wspomnianych warsztatów. Rozpoznacie na fotografiach miejsca w naszym mieście, które istnieją do dziś, ale zobaczycie również i te, których już nie ma, a o ich istnieniu mało kto pamięta. Zapraszamy więc serdecznie do naszego stanowiska na terenie TCR RZEPIN podczas obchodów Dnia Rzepina w dniu 14 lipca 2007r.

R.K, D.B

(Foto: SKF Omega w Rzepinie: G.K.) 

Zapraszam do naszej galerii zdjęć. >>>loga